Pierwszą deklarację należy złożyć osobiście w siedzibie MZGO lub w Urzędzie Miasta na stanowisku nr 23. Każdą kolejną deklarację można składać osobiście, za pomocą e-deklaratora dostępnego na stronie internetowej https://deklaracja.mzgodg.pl/, a także wysłać pocztą.
Deklarację powinni złożyć:
- Właściciel nieruchomości zamieszkałej
- Właściciel nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne
(rozumie się przez to nieruchomość niezamieszkałą a więc w szczególności: domki letniskowe i domki na rodzinnych ogrodach działkowych o ile nie są zamieszkałe na stałe, szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, urzędy administracji rządowej i samorządowej, domy i ośrodki kultury i sportu, cmentarze, zakłady kremacji, zajezdnie zbiorowej komunikacji pasażerskiej, bazy służb komunalnych, ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, zakłady przetwarzania i unieszkodliwiana odpadów, w tym spalarnie, elektrociepłownie, stacje kolejowe, torowiska kolejowe, bazy postojowe i obsługowe kolei, stacje kolei linowych i wyciągów narciarskich, stoki narciarskie, dworce autobusowe, lotniska, porty, boiska i stadiony sportowe, skateparki, ścieżki i szlaki rowerowe oraz turystyczne, posterunki straży gminnych, policji i innych służb, strażnice straży pożarnych, straży granicznych, zakłady karne, areszty śledcze, zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, parki, place, zieleńce i publiczne obszary zielone, ulice i drogi wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi, parkingi strzeżone, miejsca obsługi podróżnych, bazy obsługi technicznej dróg, w tym autostrad, ogrody botaniczne, dendrologiczne, zoologiczne, palmiarnie, przychodnie lekarskie i weterynaryjne, restauracje, stołówki, bary, puby, szpitale, hotele i hostele, w części gospodarstwa agroturystyczne, domy wycieczkowe, schroniska, pensjonaty, nie obejmujące siedliska części gospodarstw rolnych)
Deklarację należy złożyć w przypadku zmiany miejsca zamieszkania (wybudowania lub przeprowadzki do nowej nieruchomości). Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do złożenia deklaracji w terminie do 14 dni od dnia zamieszkania pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.
W przypadku zmiany zmiany liczby mieszkańców właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć zmianę deklaracji w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.
W naszej gminie odpady komunalne odbiera firma: ALBA MPGK Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, przy ul Starocmentarnej 2.
tel. (32) 262 50 29, (32) 262 50 28, (32) 262 30 12
W momencie składania deklaracji należy mieć przy sobie dowód osobisty oraz akt notarialny potwierdzający uprawnienia do władania nieruchomością. W przypadku budowy nowej nieruchomości należy również posiadać potwierdzenie nadania numeru.
Reklamacje można składać osobiście, telefonicznie pod numerem (32) 264 46 23, mailowo na adres sekretariat@mzgodg.pl lub za pomocą dedykowanego formularza online Zgłoś sprawę on-line (uslugidlaciebie.com).
W razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie uiścił opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, albo uiścił ją w wysokości niższej od należnej, właściwy organ określa w drodze decyzji wysokość zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Przedsiębiorca, który wygra przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów będzie miał obowiązek sprawdzania zawartości odbieranych pojemników. W przypadku stwierdzenia braku selektywnej zbiórki odpadów wszczęte będzie postępowanie administracyjne.
W przypadku braku możliwości usytuowania pojemnika na własnej nieruchomości dopuszcza się możliwość wspólnego korzystania przez właścicieli kilku sąsiadujących nieruchomości z jednego pojemnika za zgodą właściciela tego pojemnika oraz w porozumieniu z przedsiębiorcą odbierającym odpady.
NIE. Opłata za odbiór odpadów jest daniną publiczną i podlega ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa. Opłat należy dokonywać w wysokości zgodnej ze złożoną deklaracją na indywidualny numer rachunku bankowego do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Na terenie domków jednorodzinnych dwa razy w roku (w sezonie wiosna-jesień) są prowadzone akcje odbierania odpadów wielkogabarytowych. Na terenie bloków i kamienic odpady wielkogabarytowe są odbierane trzy razy w tygodniu. Odpady takie należy wystawić obok pojemników na odpady komunalne w sposób nie utrudniający ruchu kołowego i pieszych oraz nie powodujący zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Wszystkie terminy odbiorów umieszczone są w zakładce "harmonogram".
Mieszkańcy odpady wielkogabarytowe, mogą również dostarczyć do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych przy ul. Głównej 144b w Dąbrowie Górniczej.
Deklarację mogą składać właściciele i współwłaściciele nieruchomości, nie są wymagane podpisy pozostałych współwłaścicieli.
Należy złożyć deklarację zmniejszającą w terminie do 6 miesięcy wstecz od dnia tego zdarzenia.
W takiej sytuacji konieczne jest złożenie nowej deklarcji, w której należy wybrać worki lub pojemniki odpowiadające Państwa potrzebom. Należy przy tym pamiętać o możliwościach technicznych miejsca składowania odpadów, umożliwiających ich odbiór przez Wykonawcę.
Pojemniki muszą być zgodne z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Dąbrowy Górniczej, a właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażenia w nie nieruchomości. Uwarunkowane jest to nie tylko względami ekologicznymi i estetycznymi ale także tym że przedsiębiorca odbierający odpady musi mieć możliwości techniczne odbioru takich odpadów. Właściciel nieruchomości może zakupić nowy zgodny z przepisami pojemniki, albo wynająć bądź też wydzierżawić pojemnik od jakiegokolwiek przedsiębiorstwa świadczącego takie usługi. W przypadku kiedy pojemnik został zakupiony przed 1 stycznia 2013r. nie spełnia wymogów jedynie pod względem koloru a jego pojemności i pozostałe kryteria są zgodne z regulaminem można nadal go użytkować.
Odbiór odpadów zmieszanych odbywa się z następującą częstotliwością:
- na terenie nieruchomości zamieszkałych w zabudowie wysokiej czyli na terenie bloków i kamienic odpady są odbierane trzy razy w tygodniu;
- na terenie nieruchomości zamieszkałej w zabudowie niskiej czyli domy jednorodzinne odpady są odbierane jeden raz na dwa tygodnie;
- na terenie nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (firmy) odpady są odbierane minimum jeden raz w miesiącu.
Oczywiście istnieje taka możliwość ale tylko na terenie nieruchomości niezamieszkałych. W tym celu należy złożyć nową deklarację.
Każdy mieszkaniec po okazaniu dokumentu potwierdzającego zamieszkanie w Dąbrowie Górniczej może oddać odpady niebezpieczne do jednego z czterech EKO PUNKTÓW rozmieszczonych na terenie Gminy. Adresy punktów są dostępne w zakładce "kontakt".